luno.hu | OnLine LuNo Portál | Ľudové noviny

Switch to desktop Register Login

Detský tábor v Slovenskom raji

SlovRajTab19-01

Vysoké vrchy Slovenského raja, šumiace lesy, čistá voda studeného jazera, štebotavé vtáky, krásny slnečný deň a milí ľudia nás čakali v dedinke Mlynky, keď sme v auguste prišli do detského tábora.

Tí, ktorí tu boli už druhýkrát, sebaisto a pyšne oboznamovali nováčikov s priestormi tábora a s radosťou spomínali na zážitky z minulého roka. Nové deti boli ešte trocha vyplašené, hlavne keď sa dozvedeli, že prvou ich úlohou bude predstaviť sa pred 50 slovenskými deťmi po slovensky. Po krátkej príprave a povzbudení však všetci prekonali svoj strach, pekne sa predstavili, a tým získali nielen prvé úspechy, ale aj sympatie slovenských detí, ktoré ich veľmi rýchlo prijali medzi seba a stali sa ich dobrými kamarátmi.

SlovRajTab19-02

Naše deti sa aktívne a úspešne zapojili do života tábora. Bolo zážitkom vidieť, s akým elánom sa púšťali do jednotlivých hier, s akou radosťou a s úsmevom na tvári sa snažili riešiť úlohy, behali, skákali, hádzali a tak ukázali, že deti z našich pilíšskych Mlynkov napriek jazykovým ťažkostiam sú schopné prekonať všetky prekážky. Pri každodennom hodnotení dňa s radosťou v srdci sme počúvali pochvalné slová animátorov, týkajúce sa našich detí. Boli sme zvlášť pyšní na to, že prvé „vyznamenanie“ za vynikajúcu prácu dostali práve naši žiaci, a určite aj vďaka tomu, že celý rok pravidelne a usilovne navštevovali jazykový kurz slovenčiny, zorganizovaný z ich iniciatívy po minuloročnom tábore. Bolo pre nás povzbudením, že dostali od animátorov pochvalu za viditeľný rozdiel v ich jazykových vedomostiach.

SlovRajTab19-03

Tábor mal prísny režim dňa a neuveriteľne bohatý program. Okrem toho, že deti mali každý deň nejakú zaujímavú hru alebo súťaž, absolvovali výlet v okolitých horách, kochali sa v krásach Slovenského raja z blízkej rozhľadne, navštívili Dobšinskú ľadovú jaskyňu, kúpali sa v bazéne, zabávali sa na maškarnom plese, zúčastnili sa talentovej šou a veselom jazykovom kvíze, zažili vzrušujúce chvíle počas nočnej hry a nezabudnuteľné zážitky mali s robotmi. Program organizovali mladí, talentovaní, dobre pripravení animátori, ktorí sa starali nielen o pestrý program, ale aj o telesné a duševné zdravie detí. Boli veľmi ústretoví aj k našim deťom. Neprestajne a trpezlivo im vysvetľovali úlohy a naučili ich rôzne slovenské výrazy.

SlovRajTab19-04

Deti prežili v tábore veľa krásnych chvíľ. Minúty lúčenia s novými priateľmi sa neobišli bez sĺz, ale všetci sa vrátili domov s peknými zážitkami a odhodlaním, že o rok sa do tábora zase vrátia.

(MD)

Foto: autorka

Ďakujeme za finančnú podporu Fondu Gábora Bethlena a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ako aj Celoštátnej slovenskej samospráve v Maďarsku za to, že v tejto ťažkej situácii, ktorá vznikla po zániku Slovenskej samosprávy v Mlynkoch, nám poskytli pomoc pri riešení financovania tábora.