luno.hu | OnLine LuNo Portál | Ľudové noviny

Switch to desktop Register Login

Teplo domova – v Galante

TepDom17-01

Tanečníci a speváci Detského umeleckého súboru Harmónia pri Slovenskej dvojjazyčnej základnej škole a materskej škole v Slovenskom Komlóši sa 22.-24. septembra zúčastnili na trojdňovom zájazde na Slovensku.

Návštevu materskej krajiny iniciovala predsedníčka Spolku Slovákov z Maďarska Anna Piláriková. Do organizovania tohto podujatia sa zapojili aj primátor Galanty Peter Paška a starostka obce Kajal Lívia Farkasová.

Deti privítal primátor Peter Paška, ktorý vybavil aj návštevu dvoch škôl v Galante. V Základnej škole Gejzu Dusíka nás čakal spevokol s krásnymi piesňami, a my sme im na odplatu zaspievali komlóšske slovenské ľudové piesne. Privítanie sa skončilo spoločným spevom. Po prehliadke školy sme si pozreli Základnú školu Zoltána Kodálya, kde si deti mohli zašportovať so žiakmi školy.

TepDom17-02

Večer v Kajale súbor privítala starostka Lívia Farkasová. Naši tanečníci a speváci potešili obecenstvo pestrým, veselým celovečerným programom.

Spolok Slovákov z Maďarska spolu s Domom Matice slovenskej a Mestským kultúrnym strediskom v Galante usporiadal 23. septembra slávnostný galakoncert k 70. výročiu návratu Slovákov do vlasti svojich predkov pod názvom Teplo domova. Podujatie otvorila Anna Piláriková. Po otvorení galakoncertu sa ujali slova predsedníčka Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Alžbeta Hollerová Račková, predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš, predseda Dozorného výboru Matice slovenskej Štefan Martinkovič a primátor Galanty Peter Paška. V programe účinkovali folklórna skupina Nezábudka, tanečný súbor Slovenskí rebeli, sólisti Petra Sabová, Natália Kóšováa Peter Fahn, a v neposlednom rade naše deti, ktoré zatancovali obecenstvu ľudové tance zo Slovenska, zaspievali komlóšske ľudové piesne, komlóšsky čardáš a marš. Na záver sme si všetci prítomní zborovo zaspievali hymnickú pieseň Slovákov „Daj Boh šťastia tejto zemi…“. Programom sprevádzal herec, scenárista a režisér Juraj Sarvaš.

TepDom17-03

Na tretí deň, cestou domov, na pozvanie riaditeľa Jozefa Barczaja sme sa zastavili v termálnom kúpalisku Podhájska, kde sme mohli vyskúšať wellnessovú časť kúpaliska. Unavení, ale plní zážitkov sme sa vrátili domov.

TepDom17-04

Sme vďační našim podporovateľom, aj touto cestou ďakujeme primátorovi Petrovi Paškovi, Anne Pilárikovej, starostke Lívii Farkasovej a riaditeľovi termálneho kúpaliska Jozefovi Barczajovi za pomoc pri uskutočnení tohto zážitkami plného zájazdu. Pre naše deti, pre budúcu generáciu je veľmi dôležité, aby sa zoznámili s materskou krajinou, aby používali slovenčinu.

Z. L.

Foto: slovaci-z-madarska.spolok.eu

Ďalšie fotografie a odkazy na fotogalérie nájdete TU.