Výročie mierovej zmluvy pamätným dňom v školách. Rozhodli o tom v pondelok poslanci Národného zhromaždenia MR. Za návrh zaviesť pamätný deň Trianonu, ktorý by bol Dňom národnej spolupatričnosti, hlasovalo 309 poslancov, 41 bolo proti.
Súčasťou návrhu bolo poverenie vlády, aby vytvorila podmienky na štátne financovanie výletov žiakov škôl do oblastí, kde žijú zahraniční Maďari. Podľa plánov by ročne cestovalo do susedných krajín 100.000 žiakov základných a stredných škôl, aby sa tam stretli so svojimi maďarskými rovesníkmi. Proti návrhu hlasovali iba poslanci opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP). Poslanec za Fidesz Zoltán Pokorni pri zdôvodnení návrhu povedal, že pamätný deň zapadá do systému školských pamätných dní, v rámci ktorých si pripomínajú žiaci pamiatku popravených generálov uhorskej revolúcie v roku 1848 - aradských mučeníkov, obete holokaustu a obete komunizmu. Zmluvu, ktorá riešila hranice maďarského štátu, jedného z nástupníckych štátov po rozpade Rakúsko-Uhorska po prvej svetovej vojne, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon vo Versailles vo Francúzsku.
:Iskolai emléknappá nyilvánította a parlament a trianoni békeszerződés évfordulóját, és az erről szóló határozati javaslat kimondta azt is, hogy állami támogatást kell adni az osztálykirándulásokra a határon túli magyarlakta területekre. A kirándulások szervezésére létrejönne a Magyarság Háza nevű intézmény. A parlament hétfői ülésén 309 igen és 41 nem szavazattal elfogadta azt az országgyűlési határozatot, amely a trianoni békeegyezmény évfordulóját, azaz a Nemzeti Összetartozás Napját iskolai emléknappá nyilvánítja. Az országgyűlési határozat felkéri a kormányt, hogy készítse elő a feltételeit annak, hogy állami támogatással osztálykirándulásokat szervezzenek határon túli magyarlakta területekre. A parlamenti döntés nyomán létrehozzák a Magyarság Házát is. A szavazáson csak az MSZP-s képviselők szavaztak nemmel, a többi jelenlévő képviselő támogatta a határozatot. „A június 4-i iskolai emléknap bevezetésének célja nem a közoktatás megreformálása, hanem a határon túli magyarokkal és Trianonnal kapcsolatos elmaradás megváltoztatása” - mondta korábban, előterjesztői beszédében Pokorni Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője. A kormánypárti politikus szerint az emléknap illeszkedik az aradi vértanúk, a holokauszt, illetve a kommunizmus áldozatairól emlékező iskolai napok sorába. Pokorni szerint a határon túli, magyarlakta területekre szervezett osztálykirándulások elsődleges célja, hogy a magyar diákok találkozhassanak a velük egyidős társaikkal. Idén 6 ezer magyarországi diák utazott a szomszéd országokba - emlékeztetett a képviselő. A tervek megvalósulása esetén évente 100 ezer általános és középiskolai diákot utaztatna az állam a határon túli magyarlakta területekre, ami 2-4 milliárd forintba kerülne. A képviselő szerint ennek forrását eleinte pályázati forrásokból kell biztosítani, ám 2013-tól már normatív támogatásként szerepelne a költségvetésben. Pokorni Zoltán fontosnak nevezte, hogy felmérjék a határon túli magyar szervezetek fogadókészségét is. A Magyarság Háza módszertani háttérintézményként működik majd az iskolai kirándulások megszervezéséhez, illetve bemutatja a határon túli magyar közösségeket. Az intézményt 2012. december 31-ig kell létrehozni.