10. septembra sa v Sečanoch (Szécsény) stretli premiéri Maďarska a Slovenska. Niektorí primátori v Novohradskej župe sa netešili stretnutiu, ktoré malo slúžiť uzmiereniu, ba čo viac, nepriateľsky prijali predsedu vlády SR. Medzi nich patrila aj primátorka mesta Šalgótarján.
Melinda Székyová Sztrémiová, ktorá uverejnila otvorený list adresovaný Robertovi Ficovi. Na tento list v mene zástancov uzmierenia reagoval predseda Slovenskej samosprávy v Šalgótarjáne a člen Slovenskej samosprávy Novohradskej župy Ferdinand Egyed. Vo svojom liste oslovuje primátorku ako osobu, ktorá rozdáva verdikty ako vševediaci potentát, vyzdvihujúci sa na vládnu úroveň. „Vaša forma myslenia sa podobá na niekdajšiu prehnanú národnú spupnosť - nežiaducu v 21. storočí -, ktorá hlboko uráža cítenie národa, ktorý žil spolu s nami v Uhorskom kráľovstve a potom si nie náhodou vybral samostatnosť; ktorý úspešne buduje svoju krajinu a ktorého kultúra a zvyky sú nám blízke. Vaše zmýšľanie môže vzbudzovať nedôveru medzi slovenskými a maďarskými občanmi.“ F. Egyed pripomenul, že k rozvoju ich mesta značne prispeli aj Slováci, ktorí sa tam prisťahovali zo severu. Pravdepodobne by bolo nasledovaniahodným príkladom – už aj v záujme pestovania tradícií, hospodárskych stykov a ukázania príkladu – keby nielen slovom, ale aj činmi zmonitorovali možnosti vyučovania slovenského jazyka a podnikli kroky napomáhajúce zbližovanie. „Napriek všetkým oprávneným krivdám nič neodôvodňuje to, aby sme sa vrátili k niekdajšiemu úzkoprsému, sebeckému spupnému politizovaniu, ktoré napokon viedlo k Trianonu. Dve členské krajiny Európskej únie so spoločnou históriou musia skôr či neskôr nájsť cestu zmierenia. V tomto smere urobili krok naznačujúci nádej v Sečanoch,“ píše vo svojom liste F. Egyed.
Mint ismert, szeptember 10-én Szécsényben tárgyalt Magyarország és Szlovákia miniszterelnöke. Megyénk néhány polgármestere (csak sejthetjük, hogy miért) nem örült a békülést szolgáló találkozónak, sőt meglehetősen barátságtalanul fogadták északi szomszédunk kormányfőjét. Közéjük tartozott Székyné dr. Sztrémi Melinda Salgótarján polgármestere is. Nyílt levelét, melyet a találkozó napján tett közzé - a megbékélés hívei nevében - nem hagyhatjuk válasz nélkül.
Tisztelt Polgármester Asszony!
Lassan járj, tovább érsz! Akaratlanul is ez a magyar közmondás jutott eszembe, amikor mind a magyar, mind a szlovák televízióban megnéztem a Bajnai Gordon és Robert Fico miniszterelnökök találkozójáról készült tudósításokat. Mindkét ország békességet óhajtó polgárai számára nagy örömet jelentett a sajtótájékoztatójuk, mert a jól működő gazdasági és lakossági magyar-szlovák kapcsolatok mellett a legfelsőbb politika szintjén is a javulás irányába történt elmozdulás. Ugyanis a találkozó a vártnál eredményesebbnek bizonyult.
Ön, Polgármester Asszony, a balassagyarmati Medvácz Lajos és a somoskőújfalusi Lichner András kollégái - békülést nem szolgáló megnyilatkozásai - mellett ezúttal is valamilyen oknál fogva (talán felső biztatásra?) késztetést érzett arra, hogy jelenlegi funkcióját, szerepét jelentősen túljátszva a tanácskozás célkitűzéséhez méltatlan, feszültségkeltő, északi szomszédunk miniszterelnökét és Szlovákiát lekicsinylő nyílt levelet tegyen közzé.
A Robert Ficonak címzett levélben kormányzati magasságba emelve önmagát - kvázi mindentudó potentátként osztott ítéletet. Nyilván úgy gondolja, hogy az 1000 éves történelmi múltunk feljogosítja Önt, hogy már-már becsmérlően emlegesse Szlovákiát, amelyik „mindössze 16 éves államisággal rendelkező ország”, amelyik úgymond elorozta „nagy becsben tartott nemzeti szimbólumainkat”, „kisebbségi komplexusa van” és saját királyt sem képes felmutatni. Polgármester Asszony! Ön ugyan büszke történelmi ismereteire, de gondolkodásmódja emlékeztet a nemzeti gőg korábbi - a 21. században nemkívánatos − túltengésére, mely súlyosan sérti a Magyar Királyságban velünk együtt élt, majd az önállóságot nem véletlenül választó, és országukat sikeresen építő, kultúrájában és szokásaiban hozzánk közelálló nép nemzeti érzékenységét. Alkalmas arra, hogy bizalmatlanságot keltsen a szlovák és a magyar emberek között. Figyelmet érdemel, hogy szécsényi párttársai kimaradtak a Szlovákiát és miniszterelnökét pocskondiázó akcióból. Valószínűleg közöttük akadtak, akik felfogták, hogy érdekünk fűződik az elmérgesedett viszony fokozatos rendezéséhez. Az is említésre méltó, hogy Szécsényben Beer Miklós váci püspök jelenlétében szlovákiai és magyarországi ferencesek mintegy 300 hívővel együtt szlovák és magyar nyelven imádkoztak a miniszterelnökök tárgyalása idején a találkozó sikeréért. Ők megértették, hogy a magyar miniszterelnök az egyszerű emberek véleményét fejezte ki, amikor leült tárgyalni a korábban joggal vitatott kijelentéseket és intézkedéseket tett szlovák kollégájával. De Becsó Zsolt, a megyei közgyűlés elnöke is kulturáltan viselkedett a találkozóval kapcsolatban, és tudta, hogy mi a dolga…
Tisztelt Polgármester Asszony! Szerencsés lenne, ha politikai felhangoktól hemzsegő dörgedelmek helyett az együttműködést tartaná szem előtt. Köztudott, hogy Salgótarján várossá alakulásában és fejlődésében, az ipar megtelepülésében jelentős szerepet játszottak az északról jött, jobbára szlovák szakemberek. Minden bizonnyal példaértékű lenne - a hagyományápolás, a gazdasági kapcsolatok és a példamutatás miatt is - a szlovák nyelvoktatás lehetőségének megvizsgálása és a közeledést segítő lépések megtétele nemcsak szavakban, hanem a gyakorlatban is. Úgy gondolom, hogy az Ön nyílt levele sajnos nem segíti elő az együttműködést Salgótarján testvérvárosaival, Besztercebányával és Losonccal.
Természetesen határozottan fel kell lépnünk a mindenkori szlovák kormány kisebbségek - elsősorban a magyarok - jogait korlátozó intézkedései ellen. Ilyen a szeptember elsejétől hatályos nyelvtörvény több rendelkezése is, amelyek nem euro-komform módon szabályoznak bizonyos viszonyokat. Továbbá elfogadhatatlan az az intézkedés is, ami a Magyar Köztársaság elnökével történt, amikor megtiltották a belépését Szlovákiába.
Minden jogos sérelem ellenére semmi sem indokolja, hogy visszatérjünk az egykori szűk látókörű, önző, gőgös, a trianoni országvesztéshez is hozzájáruló politizáláshoz. Az Európai Unió közös múlttal rendelkező két országának előbb-utóbb rá kell találni a megbékélés útjára. Ebbe az irányba történt némi reménykeltő lépés Szécsényben.
Salgótarján - mint határ menti város - polgármesterének nem tartozik a feladatai közé a megosztó gondolkodásmód, a feszültségek szítása, az ellentétek fokozása a magyarok és a szlovákok között politikai megfontolásból sem
Szerencsére tapasztalatból tudom, hogy még az említett „nyílt levélhez” hasonló írások és egyes határon túli és hazai politikusok sértő kijelentései sem tudják elfojtani a magyar és szlovák emberek azon vágyát, hogy egymás mellett békésen és barátságban éljenek.
Üdvözlettel - S pozdravom
Dr. Egyed Ferdinánd
Salgótarján Megyei Jogú Város Szlovák Kisebbségi Önkormányzatának elnöke,
a Nógrád Megyei Szlovák Kisebbségi Önkormányzat tagja