Logo

A népszavazás eredménytelen

Kategória: 2000-2006

A népszavazás eredménytelen
2004. december 5.
A szavazatok 99 százalékának feldolgozása után a kórházprivatizációt a választópolgárok 65,04 százaléka ellenzi, 34,96 százaléka támogatja. A határon túli magyarok kedvezményes honosítására a választópolgárok 51,51 százaléka mondott igent, 48,49 százaléka nemet. Az OVB honlapja szerint - amennyiben az arányok így maradnak - a népszavazás eredménytelen lesz.

 

X X X

A Magyarok Világszövetségének honlapján (ugyanez más url-lel) fekete alapon fehér betűkkel, lassan továbbgördülő felirattal tudatják, hogy "Megszámláltattunk... A mai Magyarországon már kevesebb mint 2.000.000 magyar él..." A határon túli magyaroknak a honlap szerkesztői azt üzenik: "SOHA NEM ADJUK FEL! SOHA..." "Vigyázzunk ! / A könny drága és ne lássa azt senki idegen, / ami nekünk fáj..." -- idézik a honlapszerkesztők Kós Károly sorait.

X X X

Orbán Viktor szerint erkölcsi és politikai tény, hogy a népszavazáson az igenek kerültek többségbe. A Fidesz elnöke arra kérte a határon túli magyarokat, hogy értsék meg, egyetlen éjszaka alatt nem sikerült befejezni azt a munkát, amit elkezdtek és tartsák szem előtt azt a tényt, hogy a magyarok többsége támogatta a kettős állampolgárság ügyét. Orbán szerint a nem oldalán állók "pénzt és félelmet keltő mondatokat nem spóroló kampánya" ellenére meglepő, hogy az emberek milyen erővel utasították el a kormány álláspontját a kórházprivatizációval kapcsolatban, mivel az igenek voltak többségben. Egy kérdésre válaszolva közölte, nem kell megfontolnia politikai karrierjét. "Ha a nemek lettek volna többségben, az más helyzet lenne" - fogalmazott.

X X X

 „A magyar társadalom döntő többsége nem akart részt venni a népszavazáson” - közölte Pető Iván, szabad demokrata politikus, aki szerint eleve rosszak voltak a népszavazásra bocsátott kérdések. A politikus bírálta a két nagy párt „elidegenítő kampányát”, amelyben a Fidesz a hazafiasság-hazafiatlanság kérdésre összpontosított, míg a szocialisták az anyagi sérelmekre helyezték a hangsúlyt.

X X X

Gyurcsány Ferenc kormányfő a Köztársaság téri sajtótájékoztatóján örömtelennek nevezte a vasárnapi népszavazást. „A népszavazás elbukott, a kezdeményezők kudarcot vallottak” - fogalmazott a kormányfő, megjegyezve, tizenötmillió magyar érdekében kíván politizálni. „Értem, hogy az emberek nemet mondanak az indulatokra a nacionalizmusra és a szociális populizmusra” - hangoztatta. Hiller István pártelnök szerint a markáns többség nem engedte, hogy a nemzet nagy kérdéseit igenné vagy nemmé silányítsák. „Vannak felelősök, akik kényszerpályára akarták állítani Magyarországot,” jelentette ki.

X X X

A szavazásra jogosultak 49,11 százaléka nyilvánított véleményt Budapesten - ez a legmagasabb részvételi arány az országban. Kimagaslóan sokan vettek részt a szavazáson Győr-Moson-Sopron megyében is, itt a jogosultak 41,59 százalékát sikerült mozgósítani. A legkevesebben Szabolcsban szavaztak: itt a szavazókorú népesség 30,05 százaléka nyilvánított véleményt. Az országos részvételi arány 37,46 százalékos volt, derült ki az OVB honlapján közölt adatokból.

X X X

Eredménytelen népszavazás esetén az Országgyűlésre száll az adott ügyben megfogalmazott kérdés döntési joga - közölte az Országos Választási Bizottság elnöke az MTI kérdésére. "Ha eredménytelen a népszavazás, abban az esetben a döntés joga átszáll az Országgyűlésre, (...) saját döntése alapján tűzi napirendre a népszavazás tárgyát képező kérdéseket" - mondta Ficzere Lajos. A testület elnöke ugyanakkor hozzátette: egy eredménytelen népszavazás nem csak jogi kérdést vet fel. "Az más kérdés, nem jogi kérdés, hogy a választópolgárok által kifejezett (...) választói akaratot milyen módon, és milyen mértékben értékeli politikai téren" az Országgyűlés - mondta Ficzere Lajos.

X X X

Hogy a kettős állampolgárságról feltett kérdésnél ilyen kiegyenlítettek az eredmények, valószínűleg arra utal, hogy az ország kettészakadt, amiért a kezdeményezőket terheli a felelősség, közölte az SZDSZ elnöke. "A határon túli magyarokkal kapcsolatban a politika mozgástere megmaradt, és az eddigieknél mindenképpen sokkal jobban kell segíteni őket" - mondta. Támogatni kell például az autonómia-törekvéseiket, és segíteni kell országaikat a mielőbbi EU-csatlakozásban. Kuncze szerint az emberek nem tudták, hogy miről szól a kórházprivatizációs kérdés; mint mondta, egy egyébként nem létező törvényről kellett véleményt alkotni.

X X X

Feszültek az MSZP vezetői, akik a Köztársaság téri székházban várják a népszavazás végeredményét, jelentette tudósítónk. Noha a jobboldali sajtó képviselői pezsgőbontásról pletykálnak, tudósítónk beszámolója szerint egyáltalán nincs győzelmi hangulat az MSZP-székházban.

X X X

A Fidesz vezetői a párt Szentkirányi utcai székházában, zárt ajtók mögött tanácskoznak. A sajtó képviselőinek az alsó szinten jelöltek ki helyet, az épület felsőbb emeleteire újságírók nem mehetnek fel. A székházban van a Fidesz teljes vezérkara, és a szimpatizánsok között felbukkant Kerényi Imre, Farkas Flórián, Eperjes Károly és Gyarmati Dezső is. Orbán Viktor állítólag a végeredmény ismertté válását követően nyilatkozik majd.

X X X

Hetven százalékos feldolgozottság mellett a leadott szavazatok csaknem két százaléka volt érvénytelen, ami esélyes, hogy rekord a magyarországi szavazások történetében.

X X X

A kórházprivatizációról szóló Munkáspárt elnöke szerint a vasárnapi referendum általuk becsült 35-40 százalékos részvételi aránya siker. Közölte azt is, nem zárható ki, hogy más egészségügyi témában kezdeményeznek referendumot, ha a mostani voksolással nem érik el céljukat.

(Index)