Kisebbségi választások ● Várható volt a magas részvételi arány
Vasárnap este befejeződtek az ország több mint 1.400 településén a területi és országos kisebbségi önkormányzati választások. Az OVI www.valasztas.hu honlapján még csak a részvételi adatok láthatók, kisebbségenkénti bontásban.
Magas részvételi arány mellett fejeződtek be az ország több mint 1.400 településén a területi és országos kisebbségi önkormányzati választások vasárnap este 7 órakor. A választáson mind a tizenhárom magyarországi kisebbség választhatott országos és területi kisebbségi önkormányzatot. A választáson alig több, mint 10 ezer úgynevezett elektor vehetett részt, akik még az októberi helyi választásokat követően lettek települési kisebbségi képviselők. A mostani választásra a jogalkotó nem írt elő kampánycsendet. A választáson mind a tizenhárom magyarországi kisebbség választhatott országos és területi kisebbségi önkormányzatot.
Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke, az MCF vezetője pozitívan értékelte, hogy a közösség már megválasztott önkormányzati képviselői, az elektorok nagy számban adták le szavazataikat. A magas részvételi arány azt mutatja, hogy a roma társadalom fontosnak tartja a kisebbségi önkormányzati rendszert - mondta. Kolompár Orbán szerint a cigány önkormányzati választásra lista állító két szervezet, a Farkas Flórián vezette Lungo Drom és az MCF választási szövetség „nagyon jó” szervező munkát végzett.
A német, a második legnagyobb magyarországi kisebbség országos önkormányzatának vezetője, Heinek Ottó kifejezetten jónak nevezte a részvételi arányt, ugyanis - mint emlékeztetett - az októberi kisebbségi választásokon 72 százalékos volt a részvétel.
Fuzik János, az Országos Szlovák Önkormányzat elnöke szerint azért is várható volt a magas részvételi arány, mert a választáson a közösség legaktívabb tagjai, a választott képviselők vettek részt. A szlovák a magyarországi kisebbségek közül a harmadik legnépesebb nemzetiség.
A voksokat hétfőn megyénként, illetve a fővárosban a területi választási bizottságok nyilvános ülésein számolják majd össze. Az előzetes tájékoztató adatok hétfőn lesznek megismerhetőek, az Országos Választási Bizottság pedig szerdán állapítja meg az eredményeket.
Az új törvény értelmében területi önkormányzatot az a kisebbség alakíthat, amelyik az adott megyében legalább 10 településen rendelkezik helyi önkormányzattal. Az országos önkormányzat létrehozásának feltétele, hogy az adott kisebbség az ország egész területén legalább négy helyi önkormányzattal rendelkezzen. Jelenleg a bolgár, cigány, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén, ukrán magyarországi kisebbségnek van országos önkormányzata.
Kisebbségi választások - kampánycsend nélkül
Nem lesz kampánycsend a kisebbségi önkormányzati választások előtt, sem a vasárnapi voksolás idején, sem azt megelőzően - közölte az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője. A területi és országos választások alig több mint 10 ezer települési kisebbségi képviselőt, úgynevezett elektort érintenek. Rytkó Emília
emlékeztetett arra, hogy most először alkalmazzák az új jogszabályt a területi és országos választásokon. A jogalkotók nyilván tudatosan döntöttek úgy, hogy nincs szükség kampánycsendre. Utalt arra, hogy egy-egy adott településen öt elektor vesz részt a listás szavazáson. A voksolás az ország majd minden második települését, összesen 1424 községet vagy várost érint. A választás részleteiről szólva elmondta, reggel 6 órakor nyitnak és este 7 órakor zárnak a szavazókörök, ám ha minden, névjegyzékben szereplő elektor már korábban leadja a szavazatát, akkor hamarabb is bezárhatnak. Megjegyezte: ezen a szavazáson nincs lehetőség igazolással szavazásra, sem pedig mozgóurna kérésére. Az OVI www.valasztas.hu világhálós honlapján vasárnap este, várhatólag 20 óra után még csak a részvételi adatok lesznek láthatók, kisebbségenkénti bontásban. A voksokat hétfőn megyénként, illetve a fővárosban a területi választási bizottságok nyilvános ülésein számolják majd össze. Az így megállapított területi eredményeket ezt követően megküldik az Országos Választási Bizottságnak (OVB). Az előzetes tájékoztató adatok tehát csak hétfőn lesznek megismerhetőek az említett honlapon. A területi választási bizottságok kedden küldik el jegyzőkönyveiket az OVB-hez; e testület pedig szerdán, ugyancsak nyilvános ülésen állapítja meg az eredményeket. A vasárnapi kisebbségi választáson mind a tizenhárom magyarországi kisebbség választhat országos, és összesen 57 területi kisebbségi önkormányzatot. A szavazás annyiban változik a korábbiakhoz képest, hogy most nem országos elektori gyűléseken választják meg az országos, illetve területi kisebbségi önkormányzatokat, hanem minden elektor azon a településen szavaz, ahol képviselővé választották. Jelenleg a bolgár, cigány, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén, ukrán magyarországi kisebbségnek van országos önkormányzata.
1. A területi (megyei / fővárosi) és az országos kisebbségi önkormányzati képviselők általános választását az Országos Választási Bizottság 2007. év márciusára, valamennyi kisebbség tekintetében azonos napra tűzi ki. A választást legkésőbb 72 nappal a szavazás napja előtt kell kitűzni. (Ebből következik, hogy az OVB feltehetően még 2006. év decemberében kitűzi a választásokat.)
A választások kitűzését követen lehet bejelenteni a jelölő szervezeteket a megyei, illetve országos választási bizottságnál. A nyomtatványok beszerezhetőek a megyei választási irodáknál, illetve az országos választási irodánál, illetve letölthetőek a www.valasztas.hu honlapról. A bejelentő laphoz mellékelni kell a jelölő szervezet bírósági nyilvántartásba vételéről szóló igazolást, amelyet a megyei bíróság a választás kitűzését követően állított ki, valamint a jelölő szervezet bírósághoz benyújtott alapszabályát.
Mindkét választás (területi (megyei / fővárosi) és az országos kisebbségi önkormányzati ún. listás választás lesz. A listaállításra jogosult szervezetek a listát a szavazást megelőző 26. napig jelenthetik be. A listát a megyei / fővárosi illetve az országos választási bizottságnál kell bejelenteni. A nyomtatványok beszerezhetőek a megyei választási irodáknál, illetve az országos választási irodánál, illetve letölthetőek a www.valasztas.hu honlapról.
2. A listákra a jelölő szervezet döntése alapján azok a választópolgárok kerülhetnek fel, akiket a helyi (városi, községi, kerületi) választásokon megválasztottak.
3. A megyei / fővárosi választásokat akkor lehet megtartani, ha a jelölő szervezetek által állított listákon összesen legalább 9 jelölt van. A listán legfeljebb a megválasztható képviselők háromszorosát lehet bejelenteni. A szavazólapon az egyes listákon legfeljebb kilenc jelölt neve szerepelhet a jelölő szervezet által bejelentett sorrendben.
4. Az országos kisebbségi önkormányzati választásokat akkor lehet megtartani, ha a jelölő szervezetek által állított listákon összesen legalább annyi jelölt van, mint az adott országos kisebbségi önkormányzat közgyűlés tagjainak száma. A listán legfeljebb a megválasztható képviselők háromszorosát lehet bejelenteni.
5. A szavazásra azokon a településeken kerül sor, ahol a szavazás napján települési kisebbségi önkormányzat működik. A megválasztott kisebbségi önkormányzati képviselők lesznek a területi (megyei / fővárosi) és az országos kisebbségi önkormányzatot megválasztó elektorok. Tehát minden településen legfeljebb 5 elektor van. Ha a kisebbségi önkormányzat nem alakult meg, függetlenül a választás eredményétől nincs elektor, és így nincs választás sem.
6. Az elektor azon a településen gyakorolhatja választójogát, ahol a települési kisebbségi önkormányzat tagjává választották. Szavazni tehát ott fog az elektor, ahol kisebbségi önkormányzati képviselő azonban nem csak azon megyei listára kerülhet fel, amely megyében az adott település van. (Pl.: valakit Pécsett választottak meg kisebbségi önkormányzati képviselőnek, akkor Pécsett fog a Baranya megyei listára illetve az országos listára szavazni, ugyanakkor felkerülhet a Győr - Moson - Sopron megyei listára is. Egy jelölt azonban legfeljebb csak egy megyei / fővárosi és legfeljebb egy országos listára kerülhet fel.)
7. Minden településen egy szavazókör fog működni, amelyben valamennyi kisebbség együtt fog szavazni.
8. A jelölő szervezetek a helyi választási bizottságba, a területi választási bizottságba és az országos választási bizottságba delegálhatnak megbízott tagokat, a szavazást megelőző 9. napig.
9. A megyei / fővárosi kisebbségi önkormányzati választások eredményét a megyei / fővárosi választási bizottság, míg az országos kisebbségi választások eredményét az országos választási bizottság fogja megállapítani. Érvényességi küszöb nincs.