Dnes: Komunálne voľby - Aj Slováci volili svojich zástupcov
- Podrobnosti
- Kategória: Politika
V Maďarsku otvorili dnes o 6.00 h 10 740 volebných okrskov, v ktorých mohli voliči voliť poslancov miestnych samospráv, menšinových samospráv, starostov a primátorov. Svojich zástupcov do menšinových samospráv volili aj Slováci v Maďarsku.
Voľby sprevádzali mimoriadne udalosti
V predvečer komunálnych volieb vystrelili zo vzduchovky na kandidáta na starostu obce Monorierdő v Peštianskej župe. V Budapešti sa zas v noci zo soboty nadnes pobili aktivisti dvoch politických strán.
Podľa komerčnej televíznej stanice TV2 kandidát na starostu lepil práve plagát, keď naňho vystrelil zo vzduchovky neznámy páchateľ. Policajti na mieste incidentu našli náboj. V priebehu noci na budapeštianskom Námestí Lujzy Blahovej museli zasahovať policajti pri bitke aktivistov dvoch strán. Tí sa pohádali kvôli tomu, že nebola odstránená stranícka búdka jednej strany, čím podľa aktivistov druhej strany bolo porušené volebné moratórium. Aj počas dnešných volieb do miestnych a menšinových samospráv došlo k bitke. V predsieni volebného okrsku obce Ópályi v Sabolčskej župe sa pohádala manželka jedného z kandidátov s delegovaným členom miestnej volebnej komisie. Hádka sa zvrhla v bitku, pri ktorej nebol však nikto zranený.
Volebné okrsky v celkovo 3176 obciach a mestách budú otvorené do 19.00 h. Po uzatvorení urien bude Celoštátna volebná kancelária (OVI) priebežne zverejňovať spracované výsledky volieb.
Na menšinové voličské zoznamy sa celkovo prihlásilo 227.838 osôb, voliť môžu z 15.589 kandidátov. Pred štyrmi rokmi sa slovenských voličov zapísalo 15.078, teraz ich je o 2796 menej. Najviac je Rómov (133.182), po nich nasledujú Nemci (46.506) a Slováci (12.282). Voľby do slovenských menšinových samospráv boli vypísané v 126 mestách a obciach, celkom v 11 župách a v Budapešti. V roku 2006 to bolo 122 lokalít. Do samospráv Slovákov v Maďarsku sa uchádza 649 kandidátov. V zmysle novely zákona o voľbách poslancov miestnych samospráv, starostov a poslancov, ktorú parlament prijal 9. júna, budú mať tieto samosprávy od terajšej jesene menší počet poslancov. Sprísnili sa aj podmienky kandidatúry a tvorby kandidačných listín. Samosprávy 13 registrovaných menšín v Maďarsku volia po roku 2006 druhýkrát bez asistencie väčšinových voličov. Robia tak na základe prihlásenia sa na menšinové voličské zoznamy v zmysle novelizovaného menšinového zákona.
(tasr)
Megnyíltak a szavazókörök
Ma reggel hat órakor megnyíltak a szavazókörök. Este 7 óráig 8,2 millió választó dönthet arról az ország csaknem 3.200 településén, kik képviseljék érdekeiket az elkövetkező négy évben az önkormányzatokban. A rendszerváltozás óta hatodik alkalommal tartanak Magyarországon helyhatósági választásokat. A választók főpolgármesterre, polgármesterre, megyei önkormányzati, települési képviselő-testületi, illetve kisebbségi önkormányzati képviselőkre szavazhatnak. A választás egyfordulós, és az nyer, aki a legtöbb szavazatot kapja. Mivel nincs eredményességi küszöb, akár egyetlen szavazattal is polgármesterek vagy képviselők lehetnek a jelöltek.
Majd minden második településen, összesen 1.592 helyen tartanak az önkormányzati választással egy időben kisebbségi választást is, de szavazni csak a kijelölt szavazókörben lehet. A kisebbségi választói névjegyzékben szereplők száma több mint kétszázezer, közülük 15.589-en indulnak jelöltként, de a visszalépések miatt ez a szám is csökkenhet még a szavazás napján is.
Az Országos Választási Iroda (OVI) összesítése szerint négy főpolgármester-jelölt és 8.773 polgármesterjelölt indul a választáson, továbbá 57.323-an indulnak települési önkormányzati jelöltként. A mintegy 9 ezer polgármesterjelölt 3.176 polgármesteri helyért száll versenybe, a 424 megyei, illetve fővárosi közgyűlési mandátumért pedig 2.229-en indulnak, 76 listán. A jelöltek száma a nyilvántartásba vételük, szeptember eleje óta csökken a visszalépések, elhalálozások miatt, így ezek a számok még a szavazás napján is változhatnak.
Az önkormányzati választásra 691 jelölőszervezetet vettek nyilvántartásba az országban, közülük 406 tudott jelöltet állítani.
Összesen 7.500 igazolást adtak ki a választási irodák vezetői azoknak, akik nem a lakóhelyükön, hanem a bejelentett tartózkodási helyükön kívánnak voksolni.
A vasárnapi voksolásra - a tartalékkal együtt számolva - összesen 30 millió szavazólapot nyomtattak. A szavazók a jelölt (megyei közgyűlés választása esetén a jelölőszervezet) neve melletti körbe tollal írt + vagy x jellel adhatnak le érvényes szavazatot.
A választópolgárok észrevételeikkel, panaszaikkal, az esetleges választási szabálytalanság gyanújával a helyi választási bizottsághoz fordulhatnak.
Az Országos Választási Iroda (OVI) vasárnap napközben hat alkalommal ad tájékoztatást a részvételről: 7, 9, 11, 13, 15 és 17:30 órakor, a részvételi adatok az iroda internetes tájékoztató oldalán, a www.valasztas.hu-n „szavazóköri mélységig” elérhetőek lesznek.
Várhatóan vasárnap 22 óra körül már magas (csaknem 99 százalékos) lesz az adatok feldolgozottsága, akkor tart majd sajtótájékoztatót az önkormányzati választás előzetes eredményeiről az OVI.
Két, három vagy négy szavazólapot kapnak a választók
A választópolgárok attól függően, hogy a fővárosban, megyei jogú városban, tízezernél nagyobb, vagy annál kisebb lélekszámú településeken voksolnak, két, három vagy négy szavazólapon adhatják le szavazataikat a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán. A választáson szavazni csak személyesen lehet, a személyazonosság és a lakcím igazolásával, vasárnap reggel 6 és este 7 óra között. A voksolás titkos. Két szavazólapot kapnak a megyei jogú városban élők, ők a polgármesterre és a képviselő-testület tagjaira szavazhatnak. Három szavazólapot kapnak a tízezernél kevesebb, illetve annál több lakosú településeken élők: ők a polgármester és a képviselő-testület tagjai mellett szavazhatnak a megyei közgyűlés pártjaira is.
A fővárosban élők négy szavazólapot vehetnek majd kézbe vasárnap: a kerületi képviselő-testület és a polgármester mellett a Fővárosi Közgyűlés pártjaira és a főpolgármester személyére szavazhatnak.
Főpolgármester illetve polgármester az a jelölt lesz, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta, függetlenül attól, a választásra jogosultak közül mennyien mentek el szavazni. Szavazategyenlőség esetén azonban időközi választást kell tartani.
A tízezer lakosnál kisebb településeken úgynevezett egyéni listán osztják ki a mandátumokat: valamennyi jelölt szerepel a szavazólapon, és a választónak annyi szavazata van (vagyis annyi jelöltre szavazhat), ahány fős a település képviselő-testülete. Az egyéni listán képviselők azok a jelöltek lesznek, akik a megválasztható képviselők száma szerint a legtöbb érvényes szavazatot kapták. Szavazategyenlőség esetén sorsolással kell megállapítani, hogy az egyenlő számú szavazatot elért jelöltek közül melyik szerez mandátumot.
A tízezer lakosnál nagyobb településeken vegyes választási rendszerben - egyéni választókerületben és kompenzációs listán - osztják ki a mandátumokat: a választó csak az egyéni választókerületi jelöltre szavaz (és az lesz képviselő, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta a választókerületében). A kompenzációs mandátumokat az egyéni választókerületekben mandátumot nem eredményező, úgynevezett töredékszavazatok alapján, arányosan osztják szét a jelölőszervezetek között.
A Fővárosi Közgyűlés tagjaira a választók fővárosi listán szavaznak: a választópolgár a szavazólapon szereplő listák közül egyet választhat, a mandátumokat a megszerzett szavazatok arányában osztják szét a jelölőszervezetek között. A megyei közgyűlés tagjait megyei listán választják, hasonló módon.
(mti)
Oznamy
Redakcia | Kontakt
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Tel.: (+36 1) 878 1431
Fax: (+36 1) 878 1432
Poštová adresa: 1558 Budapest, Pf. 199