A+ A A-

NEKH értékelés a kisebbségi választói jegyzék számairól

NEKH értékelés a kisebbségi választói jegyzék számairól

A kisebbségi szervezeteknek sikerült mozgósítaniuk a nemzetiségi közösségek tagjait, akik körében nem vált jellemzővé a választói jegyzékkel szembeni elzárkózás. 2006. őszén több kisebbségi önkormányzat alakulhat, mint 4 évvel korábban.

 

A kisebbségi önkormányzati választás első, kiemelten fontos szakasza zárult le 2006. július 15-én. E napig kérhették felvételüket a kisebbségi választói jegyzékbe azok a magyar állampolgárok, akik magukat valamely magyarországi nemzeti vagy etnikai kisebbség tagjainak vallják magukat. Ők azok, akik részt vehetnek majd a 2006. október 1-én a kisebbségi önkormányzati választáson.

Az eddig megismert adatok alapján Heizer Antal, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal (NEKH) elnöke kedvezőnek tartja a választás első szakaszában tapasztalt folyamatok alakulását. Megállapítható, hogy a közel 200 ezres nagyságrendű önkéntes nyilatkozat valamely kisebbséghez tartozásról cáfolják azokat a borúlátó előrejelzéseket, melyek szerint a közösségek tagjai elzárkóznak majd a nemzetiségi identitásuk felvállalásától. Különösen a választói jegyzékre való feliratkozás utolsó két hetében nőtt meg az állampolgárok aktivitása, hiszen ezen időszakban a duplájára emelkedett a bejelentkezők száma. Heizer Antal szerint ez azt bizonyítja, hogy a kisebbségi szervezeteknek sikerült mozgósítaniuk a nemzetiségi közösségek tagjait, akik körében nem vált jellemzővé a választói jegyzékkel szembeni elzárkózás. Figyelemmel a magyar állampolgároknak az általános választásokon tapasztalt aktivitására elmondható, hogy a kisebbségi választói jegyzéken szereplők száma mintegy 300-350 ezer fős kisebbségi közösséget képvisel.

A nem végleges adatok szerint már most megállapítható, hogy 2006. őszén több kisebbségi önkormányzat alakulhat, mint 4 évvel korábban. 2002-ben 1843 kisebbségi önkormányzat alakult, az idén 2 ezer körül lehet majd a számuk. Fővárosi és megyei szinten több mint 50 kisebbségi önkormányzat jöhet létre. A cigányok az ország valamennyi megyéjében alakíthatnak megyei önkormányzatot, míg a németeknek 9 megyében lehet megyei képviseletük. A Fővárosban 11 kisebbség választhat budapesti-, Pest megyében pedig 5 nemzetiség alakíthat megyei színtű önkormányzatot. A legnagyobb számban Baranya megyében jöhet létre kisebbségi önkormányzat.

A kisebbségi önkormányzati választás első szakaszában tapasztaltak alapján Heizer Antal elismeréssel szólt a települési jegyzők szakszerű munkájáról, a választási bizottságoknak a helyi közösségeknek nyújtott támogatásokról. A NEKH elnöke fontosnak tartja, hogy az elkövetkezendő időszakban se csökkenjen a kisebbségi önkormányzati választások iránti figyelem, hiszen továbbra is szükség lesz az új eljárási rendben lebonyolítandó szabályokat érintő feltételek minél szélesebb körben való megismerésére, ismertetésére.

Az elkövetkezendő napokban a helyi választási bizottságok kitűzik majd a települési kisebbségi önkormányzati választást, ezt követően a kisebbségi civil szervezeteknek kell majd megfelelő jelölteket állítaniuk. A jelölteknek nyilatkozniuk kell többek között arról, hogy ismerik az adott kisebbség nyelvét, kultúráját. A kisebbségi választói jegyzékre feliratkozottakkal ellentétben, a jelöltekre vonatkozó adatok nyilvánosak lesznek. A helyi önkormányzati választásokkal azonos napon, 2006. október 1-jén a kisebbségi választói jegyzékre feliratkozottaknak önálló választókörben kell majd a szavazataikat leadniuk. Erről a helyi választási szervektől értesítést kapnak.

A NEKH továbbra is figyelemmel kíséri a kisebbségi választásokkal kapcsolatos folyamatokat. A kisebbségi választói jegyzék végleges adatai ismeretében részletes elelemzést készít az elkövetkezendő napokban. A kisebbségi választásokkal kapcsolatos legfontosabb információk megtalálhatók a www.nekh.gov.hu internetes címen. A NEKH honlapján olvashatók azok az elérhetőségek is, amelyeken folyamatos tájékoztatás kérhető a kisebbségi választást érintő kérdésekről.

Budapest, 2006. július 17.

NEKH Sajtókapcsolatok

Oznamy

Laptapir

Oplatí sa nás predplatiť

PredplLuNo15-01

Máj 2025
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Redakcia | Kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Tel.: (+36 1) 878 1431
Fax: (+36 1) 878 1432

Poštová adresa: 1558 Budapest, Pf. 199

Facebook

 

Nájdite nás

Majiteľ

CSS logo

Vydavateľ

SlovakUm-01

Sponzor

Urad

luno.hu

 OnLine LuNo Portál | Ľudové noviny
Portál Slovákov v Maďarsku
Az Országos Szlovák Önkormányzat által alapított lap
Ľudové noviny –
týždenník Slovákov v Maďarsku
(ISSN 0456-829X)
Főszerkesztő neve: Fábián Éva

Redakcia Ľudových novín

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Adresa/Cím: 1135 Budapest,
Csata utca 17. 1/9
Poštová adresa:
1558 Budapest, Pf. 199
Telefón: (+36 1) 878 1431
Tel./ Fax: (+36 1) 878 1432
Vydavateľ/Kiadó: SlovakUm Nonprofit Közhasznú Kft.
Copyright © 2025 luno.hu | OnLine LuNo Portál | Ľudové noviny. Všetky práva vyhradené.