Nemzetiségünkért életműdíj 2005
- Podrobnosti
- Kategória: 2000-2006
„Nemzetiségünkért” életműdíj 2005
Kitüntetettek: Štefan Lami, Gregor Papuček és A piliscsévi asszonykórus
Štefan Lami
Štefan Lami (Lami István), vagy ahogy a magyarországi szlovákok ismerik, Pista bácsi 1925. október 15-én Püspökhatvanban született. Tekintsük át több évtizedes és szerteágazó életútjának fő állomásait. Különösen jelentős népművelői munkája, melyet már fiatalon is végzett. 1946-ban kezdett el néptánccal foglalkozni. A Magyar Művelődési Intézet munkatársaként néptánc együtteseknek nyújtott szakmai segítséget, valamint országos néptánc találkozókat szervezett. Hosszú éveken át dolgozott a Magyarországi Szlovákok Demokratikus Szövetségénél, ahol feladatai közé tartozott a magyarországi szlovákok kulturális életének szervezése, támogatása. Kezdeményezésére alakult meg a Magyarországi Szlovákok Demokratikus Szövetségének Honismereti - Néprajzi Szekciója, melynek titkárként elindította nemzetiségünk kulturális hagyományainak kutatásait néprajzi táborok formájában. Štefan Lami kiadói tevékenysége is rendkívül gazdag. A magyarországi szlovákok hagyományaival, népköltészetével foglalkozott, tekintettel az egyes nyelvszigetekre. Önálló néprajzi publikációi közül megemlítenénk Ľudové balady Slovákov v Maďarsku, a pilisi népmeséket tartalmazó Drotár podrotuje slniečko című publikációját, valamint a Keď si ja zaspievam c. népdalgyűjteményét. Štefan Lami a mai napig lejegyzi a falusi élet érdekesebb történéseit.
Gregor Papuček
Gregor Papuček (Papucsek Gergely) 1938. június 25-én született Pilisszentkereszten. Budapesten katonatiszti iskolát végzett, később 1984-ben az ELTE szlovák szakán szerzett szlovák nyelvész diplomát. 1975-ben kapcsolódott be a magyarországi szlovákok irodalmi életének szervezésébe. Első irodalmi antológiánk, a Výhonky társszerzője volt. 1980-ban kezdeményezője volt a Magyarországi Szlovákok Demokratikus Szövetsége Tömegtájékoztatási Bizottsága megalakulásának, amelyből később létrejött a Magyarországi Szlovák Írók Egyesülete, melynek 12 évig volt az elnöke. Gondot fordított a fiatalság nevelésére is, kezdeményezője volt a Plamienok című iskolai újság létrehozásának. 1988-ban ösztönzője volt a SME című irodalmi és kulturális-társadalmi folyóirat megalapításának is. Mindezek mellett folyamatosan alkotott: megjelent 9 önálló verseskötete, továbbá népdalgyűjteménye, monográfiája Pilisszentkeresztről és egyebek. Több antológia társszerzője és szerkesztője. Gyermekeknek írt könyveivel, ahogy a Weöres Sándor verseinek szlovákra való fordításával megteremtette a magyarországi szlovák gyermekirodalom alapjait. Gregor Papuček művei megjelentek Szlovákiában, Svájcban és Jugoszláviában is. Jelentős publicista és társadalmi tevékenysége is. Műveivel nemcsak a magyarországi nemzetiségek irodalmi és kulturális életének történetébe írta be nevét, hanem a szlovákságéba is az egész világon.
A piliscsévi asszonykórus
A piliscsévi asszonykórust (Čívsky ženský spevácky zbor) 1970-ben lelkes piliscsévi asszonyok alapították az akkori települési tanács és Hazafias Népfront vezetőségével együtt. A kórus első és jelenlegi vezetője Kelecz Józsefné tanárnő. Megalakulása óta Kálmánfi Béla volt a kórus szakmai tanácsadója, aki 1977 és 1986 között állt a kórus élén. Működése során a kórus figyelemreméltó eredményeket ért el. Minderről árulkodik a megszámlálhatatlan kitüntetés, méltatás, különböző versenyen elért eredmények, számos fesztiválon és szemlén való részvétel itthon és Szlovákiában is. Megalakulásának 35. évfordulója alkalmából a kórus önálló hangfelvétellel rendelkezik a rádióban, televízióban, kiadott bakelit és CD- lemezt is. Repertoárjukban elsősorban pilisi énekek szerepelnek. A kórus mindenkori célja a hagyományok, népszokások megőrzése és átadása a fiatalabb generációnak. Szülőföldjük és nemzetiségük iránti szeretetük csodálatraméltó. Erről tanúskodik „Piliscsévért” kitüntetésük, melyet a falu lakosai és különböző szervezetek javaslata alapján a Települési Önkormányzat adományozott számukra. A Piliscsévi Asszonykórus már a falu szimbólumává vált. Más díjak mellett 1995-ben és 2005-ben Arany minősítést ért el Népdalszövetség által szervezett Vass Lajos Népdaléneklő versenyen, valamint 2004-ben a MSZSZ Szlovák Népdaléneklő Versenyén is Arany minősítést kapott.
Oznamy
Redakcia | Kontakt
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Tel.: (+36 1) 878 1431
Fax: (+36 1) 878 1432
Poštová adresa: 1558 Budapest, Pf. 199